Kommentit (3)

ah

kortisonin tiedetään aiheuttavan kaihin (harmaakaihi), kuin myös glaukoomaa.  Kortisoni kuivattaa myös silmiä voimakkaasti.  Minulle tuli harmaakaihi molempiin silmiin 4 kuukauden kortisonihoidon jälkeen.  Tämä haitta lääkkeestä ei ole mitenkään harvinainen.

mulkvisti

Todellakin kortisoni on erittäin kimurantti pilleri esim. Prednisolon 5 mg pillerillä pääset hyvässä lykyssä tyypin 2 diabeteksen sairausbisneksen uhriksi eikä tarvitse niitä mömmöjä kauan syödä kun oireet iskee rajustikin. Nähty on ja melkoista örvellystä kun lääkärikään ei ymmärtänyt missä vika vaan sitten tuli lopulta piipaa-auto ja sairaalareissu kun sokerit niin korkealla ettei mittari edes näyttänyt lukemaa. Että ei se lääkäri välttämättä edes ymmärrä tällaisistakaan oireista joten heikoilla jäillä mennään jos aikoo luottaa "pätevään" terveydenhuollon ammattilaiseen. Sairaalassa vielä sai tupla annoksen verenpainelääkettä että sai sen johdosta sydänkohtauksen kaltaisen tilan ja siitä lähtien ei tervettä päivää ole nähnyt vaan kunto laskee kuin lehmänhäntä. Luotto mennyt "lääkityksiin"(lääkkeiden päällekkäisyyksiin sama vaikutus monessa pillerissä) että vähemmälläkinhenkin taju lähtee kun jokapilleri alentaa verenpainetta ja ihan lääkärin määrääminä. Eivät katso toisen lääkkeen vaikutuksia pääasia että pillereitä on ja paljon.

Uusimmat

Suosituimmat

Uusimmat

Suosituimmat