Paljasta kohonnut verenpaine ja hoida pois ajoissa

Turha pähkäillä, onko verenpaine koholla vai ei. Joka toisella on. Verenpaineen kotimittaus paljastaa kohonneet arvot ja niitä kannattaa tasata heti.Lue koko juttu

Paljasta kohonnut verenpaine ja hoida pois ajoissa

Kommentit (4)

Huomio.. kuvassa mitataan verenpainetta ranteesta ja artikkelissa puhutaan olkavarresta.

  • ylös 19
  • alas 15

Jos kolmikymppisen mittarissa on kovat painelukemat, kannattaa ensin suitsia lakritsin ja salmiakin syömistä. 

 

Kannattaa todellakin mennä perusteelliseen lääkärintarkastukseen, koska jokin sairaus nostaa paineita, jos elintavat ovat hyvät.

  • ylös 25
  • alas 22
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija

No niin no, yleensä ketoruokavalio laskee paineita kahdessa viikossa. Sillä myös paino tippuu. Kaveriksi liikuntaa päivittäin, suositukset siitäkin on ihan alakanttiin. Joka päivä pari tuntia liikuntaa, lisäksi hyötyliikuntaa ja pari, kolme hiittiä. Ihminen kun on luotu liikkumaan eikä istumaan. Tarvittaessa lisäravinteita, monella on puutetta magnesiumista ainakin. 

Tiedän lukuisia ihmisiä, jotka ovat sen aivo/sydäninfarktin saaneet, vaikka kuinka ovat mömmöjä popsineet lääkärin ohjeen mukaan. Sanoisinkin, että lääkkeet on se viimeinen keino, jos mikään muu ei auta, eli on niin voimakas perimä. Myös stressiä pitäisi saada vähennettyä, se on yhtä tärkeä kuin ruokavalio ja liikunta. 

  • ylös 7
  • alas 11

Suosituimmat

Uusimmat

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Suosituimmat