Kommentit (8)

Vierailija

Pitkä oli vastaus, mutta itse kysymykseen ei vastausta tullut. Hienoa jaarittelua!

  • ylös 58
  • alas 28
Leuka kiittää

Tosiaan.. 3 vuotta jauhanut 2 mg ice mint. Päiväs menee 8-16 kpl purkkaa, riippuu päivistä. 

  • ylös 40
  • alas 25
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
ei pakollinen

Olen nikotiiniriippuvainen 4mg nikotiinipurkkaa menee aivan liikaa. Yritän lopettaa, koska
1. En tykkää ahdistuksen tunteesta, jota ilman purkkaa koen. Haluan löytää yerveellisempi keinoja lievittää ahdistusta: kuten liikunta, uni ja parempi ravinto.
2. Rahaa kuluu purkkaan.
3. Nikotiini pahentaa tulehduksia (neutrofiilien erittämien aineiden kautta). Se on voinut selittää, miksi kärsin helposti tulehduksista ja infektioista. Ehkä nivustyrään ja ienten huonoon kuntoonkin on nikotiinilla ollut vaikutusta.

  • ylös 16
  • alas 28
Vierailija

Kyllähän nuo sydän- ja verisuoniongelmat varmastikin ovat jossain määrin samoja nikotiinikorvaushoitotuotteissa, kuin tupakassakin. Nikotiinihan itsessään jo supistaa verisuonia ja näin ollen häiritsee verenkierron luontaista toimintaa.

  • ylös 28
  • alas 24
Aina Rosina

Ystäväni on käyttänyt nivorette-purkkaa jo vuosia. Hän käyttää pvässä n. 5-8 ,. Olen melko varma, että tämä ei voi olla terveellistä, hän on ylipInoinen myös, mutta muuten terve. Onko kokemuksia?

  • ylös 19
  • alas 23
Tottunut

2mg Nicorette fruitmintia menee n. levy päivässä jo vajaa kymmenen vuoden ajan. Hyvä ja pitkään kestävä maku suussa ja tietysti pieni nikotiinibuusti ovat aika petollinen yhdistelmä. Samaa purkkaa voisin syödä 0mg:na, mutta eipä ole saatavilla. Huonosti nukkuminen, vähän allapäinfiilistä ja libidon laskua havaittavissa. Välillä olen jättänyt purkan, mutta toistaiseksi en ole irti päässyt. Parempi tämä tietysti, kuin nuuska.

  • ylös 25
  • alas 14
Koukussa.

19-vuotta olen jauhanut nikotiinipurkalla leukojani. En muista miten kauan meni 4mg:n levy päivässä. Nykyisin menee fresminttiä 2mg. 4-6 tyynyä päivässä.

  • ylös 6
  • alas 11
Enska

Itse söin 4-mg purkkaa 6-10kpl/päivä vuodesta 2006. Nyt lopetin purkan jauhamisen viikko sitten ja hyvin on vielä mennyt.

Suosituimmat

Uusimmat

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Suosituimmat