Vehnä: mainettaan parempi vilja

klo 5:00 | 8.5.2014
Herkkävatsaiselle täysjyvävehnä voi sopia paremmin kuin huonosti sulava ruis. Täysjyvävehnästä saat myös vitamiineja, kivennäisaineita, mineraaleja ja kuitua.Lue koko juttu
Herkkävatsaiselle täysjyvävehnä voi sopia paremmin kuin huonosti sulava ruis. Täysjyvävehnästä saat myös vitamiineja, kivennäisaineita, mineraaleja ja kuitua.Lue koko juttu
Ladataan...
Vehnässä on sokeria enemmän hiilihydraatteina kuin rukiissa. Itselleni tulee turvonnut olo vehnästä.
Viljojen tärkkelys muuttuu sokeriksi
Nämä löytyy suomeksi kirjastosta:
Vaaralliset viljat : gluteeniviljat saattavat vaarantaa terveytesi
Tekijä: Braly, James
Vuosi: 2009
Kustantaja: Helsinki : Rasalas, 2009.
ISBN: 978-952-5421-48-4
Eroon vehnästä
Tekijä: Davis, William
Tekijä: Ahvonen, Sari-Anne
Vuosi: 2014
Kustantaja: Jyväskylä : Atena, 2014 (Keuruu : Otavan Kirjapaino)
ISBN: 978-952-300-017-9
Erinomainen artikkeli. Tarpeellinen paluu tosiasioiden lähteelle tänä aikana, kun viime vuosina on ollut voimakkaasti esillä viljattomuus/karppausmuoti, mikä on saattanut jopa johtaa harhaan sellaisia ihmisiä, jotka eivät ole perehtyneitä ruoka-aineisiin ja ravitsemukseen. Kiitos, lisää tällaista kiihkotonta, tutkittuun tietoon perustuvaa tekstiä!
Täysjyvävilja on vielä huonompi vaihtoehto, koska siinä kuoressa on haitallisia aineita ihmiselle. Nämä haitalliset aineet on tarkoitettu suojelemaan kasvia, jotta sitä ei syötäisi.
Viljaton ruokavalio ei ole karppausta eikä muutakaan.
Kun hiilarien, proteiinien ja rasvojen suhde on kunnossa, niin elimistö polttaa rasvaa energiaksi.
Pysyy hoikkana, terveenä ja lihaksikkaana.
Toki voi vetää virallista sapuskaa, jos haluaa olla läski, II-tyypin diabeetikko, joka oottaa maputointia, näön menetystä ja dialyysia.
Ihan oma valinta.
Viljojen haitat
http://areena.yle.fi/tv/2203653
5 palaa kun syö (virallinen suositus on korkeintaan 6) ja todellinen?
Saa erittäin vähän yhtään mitään
http://www.fineli.fi/food.php?foodid=31847&lang=fi
"sokeria" kyllä saa lähes 100 grammaa, kun virallinen suositus on korkeintaan 200 grammaa.
Täysjyväviljojen siemenistä nimen omaan poistetaan se mahd. myrkyllinen kuori :) Tsekkaa wikipediasta täysjyvän määritelmä~
Syökää kasviksia
Hiivaleipä hävisi kaupan hyllyiltä, kun 60-luvulla sen hinta oli säännelty. Kun ei valmistettu hiivaleipä-nimellä, niin voitiin hinnoitella vapaasti.