Merja Larivaara pysyttelee poissa somesta: ”Ensin pelkäsin, jäänkö ulkopuoliseksi"
Merja Larivaara haluaa kuulla ystävien kuulumiset kasvokkain. Päätös pysyä poissa sosiaalisesta mediasta on osoittautunut oikeaksi hyvinvoinnin kannalta.
Näyttelijä Merja Larivaaralla, 61, ei ole puhelimessaan uutis- tai somesovelluksia. Hänellä ei myöskään ole yhtäkään someprofiilia.
Hän teki tämän valinnan jo parikymmentä vuotta sitten.
– Omien asioideni jakaminen verkossa tuntui minusta vieraalta ajatukselta. Haluan myös kuulla ihmisten kuulumiset heiltä itseltään, en lukea niitä somesta, Merja sanoo.
– Aluksi mietin, jäisinkö ulkopuoliseksi, hän kertoo.
Mitä enemmän aikaa on mennyt, sitä iloisempi Merja on valinnastaan. Ilman somea tuntuu helpommalta keskittyä läsnäoloon.
– Talvi-iltaisin katselin tähtitaivasta, joka loistaa katuvalottomalla takapihallamme. Juttelen läheisteni kanssa heidän kuulumisistaan, luen hyvää kirjaa, ihailen kotimme ikkunoista aukeavaa metsämaisemaa tai tutkailen esitteistä kulttuuririentojen aikatauluja.
"Saatan lähettää postikortin muistuttamaan, että täällä ollaan."
Merja on huomannut, että voi paremmin, kun ei seuraa uutisia. Valtaosa niistä kun aiheuttaa tätä nykyä ahdistusta ja surua.
– Se ei tarkoita, että suhtautuisin välinpitämättömästi maailman kriiseihin, sotiin ja konflikteihin. Ajattelen, ettei minun murehtimiseni auta asiaa, koska en voi tehdä näille asioille mitään. Sen sijaan uskon, että minun tehtäväni on levittää hyvää mieltä olemalla kiinnostunut läheisteni elämästä ja tarjoamalla taide-elämyksiä.
Merja soittelee usein ystävilleen ja ehdottaa tapaamista.
– Vaikka työtahtini olisi tiivis, keksin jonkin tavan muistutella, että täällä ollaan. Saatan lähettää esimerkiksi postikortin.
Lue lisää Merja Larivaaran hyvinvointioivalluksia Hyvän terveyden numerosta 4/26, joka ilmestyy 18.3. Tilaajana voit lukea kaikki numerot Digilehdet-palvelussa.