"Tuntuu hyvältä, että tyttäreni ovat jo aikuisia ja heidän kanssaan voi keskustella tasavertaisina", Anna-Leena Sipilä pohtii.
"Tuntuu hyvältä, että tyttäreni ovat jo aikuisia ja heidän kanssaan voi keskustella tasavertaisina", Anna-Leena Sipilä pohtii.

Eron ja lasten aikuistumisen jälkeen Anna-Leena Sipilä totuttelee asumaan yksin ja tekemään juuri niitä asioita, jotka häntä huvittavat.

Uudessa elämänvaiheessa on Anna-Leena Sipilän, 58, mielestä paljon kiehtovaa. Usein hänestä tuntuu siltä, että kaikki on mahdollista.

Anna-Leena asuu nyt ensimmäisessä vain itselleen ostamassaan asunnossa. Pari vuotta sitten hän erosi puolisostaan, ja viime syksynä nuorempikin tytär muutti omilleen.

– Asunnon ostosta tuli hyvä fiilis: ihan itse hankin nämä 57 neliötä järvenpääläisestä luhtitalosta. Koti­oveltani on yhtä lyhyt matka järven rantaan ja kauppaan.

Sisältö jatkuu mainoksen jälkeen

Itsellinen elämä vaatii myös opettelua, Anna-Leena myöntää. Tavaroiden katoamisesta ei voi syyttää ketään muuta kuin itseään. Jos tulee tulee juttukaverin kaipuu, on höpöteltävä kääpiövillakoiralle. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Vapaus tuntuu vielä uudelta.

– Vapaapäivänä saatan nousta sängystä vasta, kun itseä huvittaa. Mitään isoja repäisyjä en ole tehnyt, mutta jo tieto siitä, että voisin repäistä, tuntuu hyvältä.

Tämä hetki on tärkein

Anna-Leena on kertonut avoimesti käyttäneensä alkoholia aiemmin moneen asiaan. Jos meni huonosti, piti ottaa lasillinen. Jos meni hyvin, piti ottaa.

– Nyt se tuntuu hassulta. Lopetin alkoholin käytön kokonaan lähes viisi vuotta sitten.

Viinin juomisen määrä oli kasvanut vähitellen, ja Anna-Leena hoiti juomalla vaihdevuosioireita ja yleistä ketutusta.

– Suvussani on alkoholismia, ja olin itsekin kovaa vauhtia matkalla kohti tosi huolestuttavaa juomista. Onneksi havahduin.

Oman keskeneräisyyden ja ongelmien kohtaaminen selvin päin, ilman alkoholin puuduttavaa vaikutusta, on raaempaa, Anna-Leena sanoo.

– Uskon, että minussa on tapahtunut myönteistä henkistä kehitystä raitistumiseni jälkeen. Yritän elää jos en tässä hetkessä, niin ainakin tätä viikkoa.

Hetkeen pysähtymistä vaatii myös Anna-Leenan uusin harrastus, jousiammunta. Hän aloitti lajin kaverina kanssa tv-sarja Sherwoodin innoittamana.

– Olin surkeista surkein ja ammuin nuolet pitkin seiniä. Ajattelin, että ei se voi olla niin vaikeaa, mutta kyllä se vain on. Lajin vaatima keskittyminen tekee hyvää lepattavalle mielelleni.

Lue lisää Anna-Leena Sipilän hyvän olon oivalluksia Hyvä terveys -lehdestä 9/25, joka ilmestyy 6.8.2025. Tilaajana voit lukea kaikki numerot maksutta digilehdet.fi-palvelusta. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla