Jasmin, 19: ”Ehdin olla sairaalassa vain 9 minuuttia ennen vauvan syntymää”

Jasmin sai esikoisensa 17-vuotiaana. – Melkein kaikki kaverit siltä ajalta ovat jääneet, mutta olen saanut uusia, vanhempia äitikavereita. Kuva: Amanda Aho

Jasmin toivoi pääsevänsä ammeeseen ja voivansa synnyttää mahdollisimman luonnollisesti. 

Jasminin ja Mikon toinen lapsi syntyi raskausviikolla 40 + 5.

"Heräsin ensimmäiseen kipeään supistukseen kuudelta lauantaiaamuna. Olin innoissani ja lähdin kävelemään ympäri asuntoa, jotta supistukset voimistuisivat.

Yhdeltätoista soitin sairaalaan ja kysyin, voisinko mennä käymään siellä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Sisätutkimuksessa kohdunsuuni oli kolme senttiä auki. Kätilö totesi, ettei vauva synny sinä päivänä. Hän kertoi, että uudelleensynnyttäjällä voi mennä vastaavassa tilassa viikkokin. Se tuntui pahalta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Itkin ja totesin, etten jaksa, jos tämä kestää viikon.

En olisi halunnut lähteä sairaalasta pois, ja kävimme Mikon kanssa kahviossa syömässä pitsan puoliksi. Itkin ja totesin, etten jaksa, jos tämä kestää viikon. Lopulta lähdimme, sillä minulle tuli kauhea vessahätä ja halusin vessaan kotona.

Kotona supistukset alkoivat tihentyä ja koventua. Mikko lämmitti sairaalasta saadun lämpötyynyn ja laittoi musiikkia soimaan. Minä painuin synnytyskuplan sisälle.

Yhtäkkiä havahduin Mikon herättelyyn. Hän sanoi, että kuulostan samalta kuin esikoisemme syntymän loppupuolella ja että nyt lähdetään sairaalaan. Kello oli puoli neljä. Neljä minuuttia vaille neljä kirjauduimme sairaalaan.

Painuin synnytyskuplan sisälle.

Minut vietiin synnytyssaliin, ja pyysin ammetta, jota toinen kätilöistä lähti täyttämään. Kohdunsuu oli seitsemän senttiä auki ja ajattelin, että vielä menee aikaa.

Seuraavalla supistuksella minua alkoikin ponnistuttaa. Kätilö sanoi, että vauva syntyy nyt.

Säikähdin tilannetta. Otin avukseni ilokaasun ja ponnistin kolme kertaa. Sitten vauva rääkäisi. Ehdimme olla sairaalassa yhdeksän minuuttia ennen syntymää.

Aloin itkeä hurjasti, kun sain vauvan rinnalleni. En uskonut, että olin juuri synnyttänyt.

Vieläkin alkaa tärisyttää, kun mietin sitä hetkeä. Olin niin ylpeä kehostani. Sain luomusynnytyksen, jonka olin halunnutkin.

Kätilöt kehuivat Mikkoa, koska tämä oli huolehtinut minut sairaalaan. Muuten vauva olisi varmaan syntynyt kotiin.”

Lue Jasminin blogia!

Tyttövauva painoi 3 490 grammaa ja oli 50 senttiä pitkä.
Raskausviikolla 36 + 4.
 

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla