Kuinka nopeasti finnien pitisi hävitä, kun on aloittanut isotretinoiinilääkkeen? Voiko olla, ettei se tehoakaan akneen? Ihotautilääkäri vastaa.

Kuuluuko neljän kuukauden Roaccutanin syömisen jälkeen vielä tulla uusia finnejä? Lääkäri ei suostunut nostamaan annosta tai pidentämään hoitoa, mutta kasvot ovat edelleen tosi kipeät ja finnejä tulee. Pitääkö vain odottaa, että tilanne helpottaa?

Asiantuntija vastaa:

SUOMESSA Roaccutanin tilalla käytetään nykyään muita isotretinoiinivalmisteita. Isotretinoiinilääkitys akneen aloitetaan vain silloin, kun muut hoidot eivät ole riittäviä ja lääkettä voi määrätä vain ihotautilääkäri.

Vaikka isotretinoiinin vaikutus alkaa hitaasti, on neljän kuukauden kohdalla tilanne jo yleensä parempi.

Sisältö jatkuu mainoksen jälkeen

Annoksen nostaminen ei välttämättä paranna tulosta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Isotretinoiinilääkitykseen voidaan tarvittaessa lisätä myös muita aknea hoitavia lääkkeitä.

Suosittelen, että keskustelet tilanteesta sinua hoitavan ihotautilääkärin kanssa.

 

Marge Uibu
ihotautilääkäri

Kysy asiantuntijalta

Onko sinulla kysyttävää Hyvän terveyden asiantuntijoilta? Lue lisää Kysy asiantuntijalta –sivulta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla