
Omena päivässä todellakin pitää lääkärin loitolla ainakin, jos puhutaan sydänsairauksista.
Tuoreen brittitutkimuksen perusteella päivittäinen omenan syöminen ehkäisee sydänvaivoja jopa yhtä hyvin kuin statiini-kolesterolilääkkeet.
Tutkimuksessaan tutkijat halusivat selvittää miten paljon sydänsairauksista johtuvat kuolemat vähentyisivät, jos kaikki yli 50-vuotiaat britit söisivät omenan tai statiinin joka päivä. Tämän he tekivät yhdistämällä terveysrekistereiden ja terveystutkimusten tietoja.
Mallinnus osoitti, että omenan päivässä syömällä vuosittain 8 500 brittiä säästyisi sydäntaudeista johtuvalta kuolemalta. Päivittäin statiineja syömällä estyisi puolestaan 9 400 sydäntautikuolemaa.
Vaikka statiinit olivat mallinnuksen perusteella hieman parempia, omenat olisivat koko väestön hoitamiseen otollisempia, sillä ne ehkäisevät myös syöpää ja monia muita sairauksia. Statiineilla on lisäksi haittavaikutuksia, jotka lisääntyisivät huomattavasti, jos kaikki yli 50-vuotiaat söisivät niitä.
Tulostensa perusteella tutkijat pitävät sekä omenia että statiineja hyvinä ja halpoina keinoina ehkäistä sydänsairauksia ja niistä aiheutuvia kuolemia. Terveiden aikuisten kohdalla omenat kuitenkin voittavat statiinit.
Tutkimus julkaistiin British Medical Journalin joulunumerossa.
Kuinka usein kolesterolimittaukseen?
Jokaisen aikuisen ainakin kerran. Tärkeää se on varsinkin, jos on ylipainoa, sukurasitetta, diabetes, jos tupakoi tai verenpaine on kohonnut.
Jos perusterveen arvot ovat koholla, aloitetaan ruokailutottumusten korjaamisella. Tämän jälkeen arvot kontrolloidaan 1–3 kuukauden kuluttua. Jos ne ovat edelleen koholla, aloitetaan lääkitys. Seuraava kontrolli on parin kuukauden päästä ja sen jälkeen lääkärin arvion mukaan, yleensä noin vuoden välein. Jos on diabetes tai muu valtimotauti, aloitetaan lääkitys yleensä heti ja arvot kontrolloidaan kuten perusterveillä.
Jos kolesterolilääkkeeksi määrätään statiini, ennen lääkehoidon aloittamista mitataan maksa-arvo. Se kontrolloidaan noin kuuden viikon päästä ja sen jälkeen vuosittain.
Vastaajana Sydänliiton ylilääkäri Hannu Vanhanen