
Koko kansan tuntema terveysvalistaja, professori Pekka Puska uskoo vahvasti huumorin voimaan. Hankalistakin tilanteista selviää hänen mukaansa huumorin avulla, ja se murtaa jään uusissa kohtaamisissa.
– Mieleeni jäi, kun Lieksassa Martat kehottivat minua ostamaan myymiään Rasvatohtorin arpoja. Selvisi, että useimmissa luki Ei voita, ja tästä arvat saivat minun nimikkoarpojeni tittelin, hän muistelee.
Stressistä Pekka Puska pysyttelee kaukana. Hänen kalenterinsa on edelleen kyllä täysi, mutta kun periaatteetteena on tehdä homma kerrallaan ja huolella, kaikki kyllä järjestyy.
– Järjestelmällisyys on hyveeni. Teen to do -listoja, mutta en niistä stressaa, vaan siten asiat saa hoidettua. Tosin laitan listoille vain realistia asioita enkä haihattele.
Hyvän olon lähteet: mökkeily ja halaaminen
Pekan mieli lepää luonnossa mökkimaisemissa. Hyvän mielen lähteisiin kuuluu myös halaaminen, se on hänelle luontaista.
– Rutistan vaimoa päivittäin. Halaan usein myös ystävieni kanssa. Olen herkkä luonne, hyvän elokuvan tai kirjan loppu saattaa itkettää. Myös pienen tyttärentyttären syntymä muutama kuukausi sitten kostutti silmäkulmani. Itkeminen silloin tällöin kuuluu asiaan ja tekee hyvää.
"Pehmeä vehnänen on heikkouteni"
Pekka Puska elää kuten opettaa. Perheessä käytetään kauramaitoa ja rypsiöljyä ja poimitaan marjat aamupuuroon. Uunissa muhinut ohrasuurimopuuro on herkkua.
– Paheeni on kahvipulla. Rakastan juuri uunista tullutta pehmeää vehnästä, jonka maku ja tuoksu ovat taivaalliset. Kotona leivomme sen tosin mahdollisimman terveellisesti pehmeään rasvaan.
Lenkkeilyä päivittäin harrastavaa miestä ei ikääntyminen pelota.
– Kun pitää itsensä hyvässä kunnossa, ei vaivojakaan tule niin helposti. Yleensä pakkaan konferenssimatkoillekin lenkkarit mukaan, sillä olen suorastaan riippuvainen juoksemisesta.
Lue lisää Pekka Puskan terveystunnustuksia Hyvä terveys -lehden numerosta 11/2024!
Tämä artikkeli on ilmestynyt Hyvä terveys -lehdessä. Tilaajana voit lukea kaikki numerot maksutta digilehdet.fi-palvelusta.