
Amy Schumerin raskaus ei ollut helppo, sillä hän kärsi hyperemeesistä eli voimakkaasta raskauspahoinvoinnista.
Koomikko, näyttelijä ja tuottaja Amy Schumer, 37, kertoo esikoisensa synnytyksestä Instagramissa. Poika Gene Attell Fischer on nyt reilun viikon ikäinen.
– Naiset ovat sotureita ja pystyvät mihin vain, Schumer kirjoittaa synnytyskokemuksestaan.
Hän ylistää myös doulaansa ja sanoo suosittelevansa muillekin doulan ottamista mukaan synnytykseen.
– Minulla ei ole aavistustakaan siitä, mitä doula tekee. Mutta hän sai minut ja puolisoni tuntemaan olomme turvallisiksi läpi koko raskauden ja synnytyksen.
Schumerin raskaus ei ollut helppo, sillä hän kärsi hyperemeesistä koko raskauden ajan. Voimakas raskauspahoinvointi pakotti Schumerin muun muassa keskeyttämään stand up -kiertueensa.
Uusimmassa kuvassa Schumer jakaa Instagramissa hulvattoman selfien vastasynnyttäneestä itsestään istumassa sairaalan kylppärissä. Kuvan teksti on ytimekäs: ”Milf alert 1 o'clock”.
Lievästi ryytyneen oloisen tuoreen äidin lisäksi kuvassa näkyy tyylikäs nainen, joka kannattelee vastasyntynyttä onnellinen ilme kasvoillaan. Amy, me niin tiedämme tuon tunteen!
Kuva on saanut yli miljoona tykkäystä, ja sitä ovat kommentoineet muun muassa näyttelijät Orlando Bloom, Michelle Pfeiffer ja Selma Blair.
Schumerin vauvapostaukset ovat instassa muutenkin ilahduttavia: alkaen raskausjulkistuksesta, joka ei ollut ihan perinteisimmistä päästä. Tässä on nainen, jonka tili kannattaa laittaa seurantaan!
Tämä Vauva- ja Meidän Perhe -lehden artikkeli on ilmestynyt alun perin Vauva.fi:ssä.