Kesäaika alkoi – väsyttääkö se sinua?

Kuvat
Shutterstock

Tänäkin keväänä olet varmasti kuullut jonkun kysyvän: onko tässä kellojen siirtelyssä järkeä? Tutkimusprofessorin kanta on selvä.

Taas unettaa. Kellot siirrettiin kesäaikaan, ja aamuisin pitää herätä tuntia aikaisemmin. Kellojen siirtely jakaa mielipiteitä. Jotkut pitävät siitä, että lokakuussa siirrytään normaaliaikaan ja saa nukkua pidempään, toiset eivät näe kellojen siirtelyssä mitään hyvää. 

Muutos kesäaikaan tarkoittaa siirtymistä suuntaan, joka tuottaa monelle haastetta. Tutkimusprofessori Timo Partonen haluaisi heti luopua kellojen siirtelystä. 

– Kesäajasta ei ole löytynyt mitään hyötyä hyvinvoinnille. Haitoista sen sijaan on paljon tutkimusnäyttöä. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Selvä haitta on väsymys, eikä väsyneenä jaksa oppia uutta. Työpaikalla tulee enemmän virheitä ja työmatkalla peltikolareita. Tutkimusten mukaan kellojen siirtely rasittaa myös sydänterveyttä. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kesäaika heikentää terveyttä kahdella tavalla. Se muuttaa yön keskikohtaa tunnilla, noin kello kahdestatoista noin kello yhteen. Toiseksi siirtymähetki on itsessään sokki elimistölle. 

Valo tahdistaa kehon 

Keholle ei ole yhdentekevää se, milloin pimenee ja sarastaa ja milloin on yön pimein kohta. Aika vyöhykkeet tarjoavat asiaan koeasetelman. Yhdysvalloissa on havaittu, että aikavyöhykkeiden länsireunoilla, joissa yön keskikohta voi olla jopa yli tunnin myöhemmin kuin itälaidalla, on enemmän itsemurhia, syöpää ja kaamos oireita.

– Elimistö tahdistaa itsensä valon mukaan. Jos yön keskikohta on myöhemmin, myös luontainen nukahtamishetki on myöhemmin. Arkisin pitää kuitenkin herätä kellon mukaan, joten yöunet jäävät lyhyemmiksi, Partonen sanoo. 

Väsymystä lisää se, että iltayöllä ihminen nukkuu syvempää unta kuin aamuyöllä. Jos siis kellojen siirtelystä luovutaan, oikea ratkaisu olisi pysyvä normaaliaika eli niin kutsuttu talviaika, jolloin pimein kohta on lähellä kello kahtatoista. 

Aallonpohjassa unettaa 

Yön keskikohtaakin suurempi haitta hyvin voinnille koituu kellon siirtelystä itsestään. Kehon vireys kulkee aalloissa, jotka kestävät ihmisestä riippuen 80–110 minuuttia. Huipulla piristää ja pohjalla unettaa. Jos ihminen menettää aallonpohjan, seuraavaa otollista hetkeä nukahtaa saa odottaa noin puolitoista tuntia.

 – Kesäajan vaihdoksen jälkeinen iltojen kirkkaus virittää elimistöä, jolloin vireyden aallon pohjissakaan ei niin kovasti uneta. Vuorokausirytmin muutos kesäaikaan saa myös sisäisen kellon jätättämään.

– Kellojen siirtelyn lopettaminen lisäisi ihmisten onnellisuutta, Partonen summaa.

Asiantuntija Timo Partonen tutkimusprofessori, unitutkija, Terveyden ja hyvin voinnin laitos

Tämä artikkeli on ilmestynyt Hyvä terveys -lehdessä. Tilaajana voit lukea kaikki numerot maksutta digilehdet.fi-palvelusta.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla