
Mistä johtuvat kuumat jalat? Varpaat punoittavat ja kuumottavat, kantapäitä kuumottaa, kihelmöi ja kutisee, hankaaminen helpottaa, mutta kylmä auttaa parhaiten. Lämmin pahentaa oireita. Kyse ei ole levottomista jaloista eikä punoitus ja kuumotus johdu sienestä eikä muustakaan sellaisesta. Olen 43-vuotias nainen ja 20-vuotiaalla tyttärelläni on samanlaista vaivaa.
Varpaiden kuumottaminen iltaisin on melko yleinen verenkierron säätelyn ongelma, mutta kysymyksessä kuvattu kuumotus, punoitus ja kihelmöinti melko nuorella ihmisellä ja vielä hänen 20-vuotiaalla tyttärellään viittaa kyllä muuhun. Kuvaus sopii sellaisenaan melko harvinaiseen raajojen punakipuun (erytromelalgia), jota ilmenee vain muutamalla hengellä 100 000:sta vuosittain.
Tämän sairauden oireisiin kuuluvat juuri jalkojen, joskus käsien, öinen kuumotus, punotus ja turvotuskin. Kylmä helpottaa oiretta. Vaiva voi olla perinnöllinen, mutta sen takana voivat olla myös eräät sairaudet, kuten verihiutaleiden liiallinen määrä veressä, verenpainetauti, reumaattiset tulehdukset tai diabetes.
Juuri ongelman taustan moninaisuuden vuoksi lääkärin tutkimus on aiheellinen hoitoa vaativien sairauksien poissulkemiseksi. Jos perussairaus on oireiden syynä, sen hoito luultavasti helpottaa. Kaikkiin tapauksiin ei löydy muuta sairautta selittäjäksi, mutta oireita voidaan silloinkin lievittää esimerkiksi asetosalisyylihapolla (Aspirin, Disperin) 100 mg:n päiväannoksella. Myös amitriptyliiniä ja beetasalpaajia on käytetty hoidossa.
Osmo Saarelma
Yleislääketieteen erikoislääkäri
Kysy asiantuntijalta
Onko sinulla kysyttävää Hyvän terveyden asiantuntijoilta? Lue lisää Kysy asiantuntijalta –sivulta.