Otitko pillerit kellontarkasti, mutta tulit silti raskaaksi? Syy hormonaalisen ehkäisyn pettämiselle voi löytyä geeneistä.

Coloradon yliopiston tuoreen tutkimuksen mukaan viisi prosenttia naisista saattaa kantaa geeniä, jonka erittämä entsyymi hajottaa ehkäisyvalmisteiden hormoneita. Kun nämä raskauden estoon tarkoitetut hormonit hajoavat, raskaus pääsee alkamaan. 

Tutkimukseen osallistuneista naisista viisi prosenttia kantoi geeniä CYP3A7*1C, joka on yleensä aktiivinen tyttölapsilla sikiöaikana, mutta lakkaa erittämästä entsyymiä CYP3A7 ennen syntymää. Tutkimus kuitenkin osoittaa, että joillakin naisilla entsyymin tuotanto jatkui.

Tutkimukseen osallistui 350 naista, jotka käyttivät raskauden ehkäisyyn ihon alle asetettavaa ehkäisykapselia. Tutkimus kohdistettiin juuri ehkäisykapselien käyttäjiin, sillä kapseliin ei liity samanlaista unohtamisen riskiä kuin esimerkiksi ehkäisypillereihin. Tästä syystä kapselia pidetään erittäin tehokkaana ehkäisymenetelmänä. 

Sisältö jatkuu mainoksen jälkeen

Varmana pidetyn ehkäisymenetelmän pettäminen on yksi naisen elämän vaikeimpia asioita. Vauva.fin kyselyyn vastanneista naisista 31 prosenttia päätyi keskeyttämään raskauden silloinkin, kun perheessä on jo entuudestaan lapsia. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla

– Jos nainen tulee raskaaksi hormonaalisesta ehkäisystä huolimatta, sen ajatellaan olevan naisen syy. Lääkärin tulisi kuitenkin aina selvittää, voisiko ehkäisyn pettämiselle olla jokin geneettinen syy, kertoo tutkimusta johtanut lääkäri Aaron Lazorwitz tutkimuksen julkaisun yhteydessä. 

Tämä Vauva- ja Meidän Perhe -lehden artikkeli on ilmestynyt alun perin Vauva.fi:ssä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla