
Puolustusministeri Antti Kaikkosen, 48, työssä riittää stressin paikkoja. Vilkasta on kahden pikkupojan isällä kotonakin. Hyvät unenlahjat ja höntsäfutis auttavat jaksamaan.
Antti Kaikkosen päivät käynnistyvät puurolautasen ääressä kaksivuotiaan Alvarin, viime kesänä syntyneen Anton-vauvan ja Janika-vaimon kanssa.
– Lasten kanssa saattaa tulla yöherätyksiä, mutta tapaan aina nousta varhain, ja laitan kellon soimaan varmuuden vuoksi. Työni on sellainen, ettei pommiin parane nukkua. Onneksi on hyvät hermot ja hyvät unenlahjat, olen saanut ne syntymälahjana.
Antti Kaikkonen ei stressaannu helposti, mutta sanoo ottavansa asiat silti vakavasti. Stressin aiheita olisi kuluneen vuoden aikana kyllä riittänyt.
Ajatukset pois töistä, ainakin hetkeksi, hän saa liikunnan avulla.
– Höntsäfutis on meikäläiselle se tärkein liikkumisen muoto. Sitä pitää päästä harrastamaan joka viikko. Kuulun pariinkin eri höntsäfutisporukkaan, joissa jalkapalloillaan huvin ja liikunnan vuoksi eikä liian tosissaan. Sen lisäksi lenkkeilen metsässä ja ulkoilen jackrusselinterrierimme Brunon kanssa. Jos on hyvin aikaa, menemme koko perheenä luontopolulle tai kansallispuistoon.
Lapset tekevät joulun
Joulu merkitsee Antti Kaikkoselle ennen kaikkea rauhoittumista ja aikaa läheisten kanssa. Joulurauhan julistuksen Suomen Turusta hän seuraa aina suorana lähetyksenä ja voisi mennä myös paikan päälle seuraamaan vanhaa traditiota.
– Pienet lapset tuovat nyt jouluun oman mainion mausteensa, joulupukkitouhuja myöten. Lasten ilo tuo valoa kaikille.
Lue lisää Antti Kaikkosen terveystunnustuksia Hyvä terveys -lehden numerosta 14/2022!
Tämä artikkeli on ilmestynyt Hyvä terveys -lehdessä. Tilaajana voit lukea kaikki numerot maksutta digilehdet.fi-palvelusta.