Mistä johtuu Bakerin kysta polvessa, miksi kysta rikkoutuu ja uusiutuuko se helposti? Minulla on ollut polvitaipeessa ja pohkeessa iso mustelma ja iso kipeä pahkura.
Bakerin kystalla tarkoitetaan polven nivelpussin pullistumaa, joka yleensä esiintyy polvitaipeen puolella.
Pullistuma voi lapsilla olla joskus synnynnäinen, mutta aikuisilla yleensä on seurausta aikaisemmasta vammasta, nivelrikosta tai muusta nivelen sairaudesta, joka heikentää kapselia ja aiheuttaa nesteen kertymistä niveleen.
Kysta voi tuntua pattina polvitaipeessa, mutta se voi sijaita myös huomaamattomasti pohkeen alueella ja antaa oireita vasta puhjetessaan. Puhkeaminen ei sinänsä edellytä mitään erityistä vammaa, mutta voi aiheuttaa kovaakin kipua ja turvotusta. Ihon alle voi myös kehkeytyä isokin mustelma, riippuen kystan repeytymisen yhteydessä syntyvän kudosvaurion ja kudosten sisäisen verenvuodon määrästä.
Puhkeamaton mutta haittaava kysta voidaan tarvittaessa tyhjentää punktoimalla, mutta se voi punktion jälkeen täyttyä uudestaan nesteellä ja saattaa vaatia leikkauksen. Puhjennut kysta tavallaan ”hoitaa itse itsensä”, eli se ei enää tarvitse puhjettuaan hoitoa. Paraneminen ottaa kuitenkin aikansa, voi kestää viikkoja. Puhjennut Bakerin kysta ei välttämättä uusi, mutta toki uuden nivelpussin pullistuman kehittyminen on mahdollista siinä missä ensimmäisenkin.
Osmo Saarelma
yleislääketieteen erikoislääkäri
Kysy asiantuntijalta
Onko sinulla kysyttävää Hyvän terveyden asiantuntijoilta? Lue lisää Kysy asiantuntijalta –sivulta.