Olen 52-vuotias, viimeiset kuukautiseni olivat neljä kuukautta sitten. Viime aikoina on alkanut tulla lieviä kuumia aaltoja, mutta enemmän minua huolestuttaa lisääntynyt mielialan vaihtelu ja masentuneisuus. Itken melkein ilman syytä ja tuntuu että tunteet eivät pysy hallinnassa. Mikä auttaisi? Muuten olen terve, lievä verenpainelääkitys on ollut käy­tössäni kolme vuotta.

Munasarjojen toiminta hiipuu suomalaisella naisella 50–51 vuoden iässä. Hormonaaliset muutokset tapahtuvat vähitellen, kuukautisten loppuminen on vain yksi selvä osoitus muutoksesta. Lievät kuumat aallot ja yöhikoilu voivat alkaa samassa vaiheessa, kun kuukautiset muuttuvat epäsäännöllisiksi. Kysyjän tapauksessa ei vielä ole varmaa, ovatko kuukautiset lopullisesti päättyneet.

Menopaussin määritelmä täyttyy kun kuukautiset ovat olleet pois vuoden ajan.
Vaihdevuosissa 70–80 % naisista kokee hikoilua ja kuumia aaltoja, mutta onneksi ne häiritsevät elämää pahasti vain joka viidennellä. Kuumotukset ja yöhikoilu vaikuttavat unen laatuun ja tätä kautta jaksamiseen. Tutkimusten mukaan unihäiriöitä on menopaussin aikoihin lähes joka toisella naisella, osalla myös ilman öisiä kuumia aaltoja. Jos yöt ovat katkonaisia ja unenpuute pitkittyy, ei ole yllättävää, että päivisin on ärtyisä ja alakuloinen. Pinna lyhenee.

Mielialaoireet ovatkin yleisiä vaihdevuosi-ikäisellä. Masentuneisuutta ja ahdistuneisuutta on tutkimusten mukaan jopa puolella. Nämä oireet heikentävät myös kognitiivista suorituskykyä. Toisaalta ahdistus- ja masennusoireista kärsivillä on myös tavallista enemmän kuumotuksia ja sydämen tykyttelyä. Moni kokee muistin huononemista ja hajamielisyyttä. Tilanne palautuu kun pahimmat vaihdevuosien oireilut ovat ohi.

Estrogeenihoidosta voi olla apua mielialaongelmiin. Todennäköisimmin se auttaa niitä, joilla on myös unihäiriöitä ja muita haittaavia oireita. Jos masennusoireet kysyjän tapauksessa pahenevat, kun kuukautisten loppumisesta kuluu useampia kuukausia, estrogeenihoitoa kannattaa kokeilla. Tiedetään, että masennuslääkkeillä saadaan apua vaihdevuosien uni- ja mielialaoireisiin. Ne ovat varteenotettava vaihtoehto, jos estrogeenihoitoa ei haluta käyttää.

Myös elintavoilla voi vaikuttaa vaihdevuosioireisiin ja niiden häiritsevyyteen. Riittävä liikunta, painonhallinta ja terveellinen ruokavalio ovat kulmakiviä.

Aila Tiitinen
naistentautien erikoislääkäri

Kysy asiantuntijalta

Onko sinulla kysyttävää Hyvän terveyden asiantuntijoilta? Lue lisää Kysy asiantuntijalta –sivulta.

Vierailija

Miksi mielikin aaltoilee?

Olipa helpottavaa lukia, et ei ole yksin. Enää ei ole näitä naisten "juorurinkejä", vaan ihan pitää aina vain näyttää ns. "hyvää naamaa", koska kuka nyt tavallista keski-ikästä naista haluaa nähdä?? he, he.. Olen itse työtön ja samalla väliputoja,, liian nuori mut,, liian vanha, ?? Onneksi te kirjoittelijat pelasti päiväni, en ole yksin masennuksineen ja menopaussineeni tässä alle 50 vuotis-kerhossa. HUH ! 45 vuotias on tänäpäivänä ihan huono.. Siis tällaisen fiiliksen olen itse saanut kun...
Lue kommentti
Vierailija

Miksi mielikin aaltoilee?

Olis joskus mukava tavata gynekologi, joka myöntää, että vaihdevuosioireet voivat vaikuttaa mieleen. Tähän mennessä kaksi kertaa tapahtunut, että gyne lykkää laastarin tai geelin, Eikä edes pienintämqhdollista annosta, vaan saatesanat etsi sopiva annos. Ja tilaa psykiatrille vastaanotto. Ja kas, psykiatrilta mielialalääke ja saatesanat, gynekologilla apua vaihdevuosiin. Kyllä tämän ihan yksin tämä taisto käytävä. Kummaltakaan ei suurta apua ole tullut.
Lue kommentti
Kuva iStockphoto
Kuva iStockphoto

Terveellä verensokeriarvot eivät suuresti vaihtele. Liian korkea verensokeri merkitsee diabetesta, mutta mistä liian matala arvo kertoo?

HYPOGLYKEMIASSA

verensokeripitoisuus laskee liian alas. Tällöin veren glukoositaso on yleensä alle neljä millimoolia litrassa.

Terveellä ihmisellä verensokeritaso on taidokkaasti säädelty, mutta diabeetikolla verensokeri voi laskea liikaa, jos pistää liikaa insuliinia, harrastaa rankkaa liikuntaa tai syö liian vähän hiilihydraatteja suhteessa insuliinimääriin. Hypoglykemia voi kehittyä jo muutamassa minuutissa.

HYPERGLYKEMIASSA

verensokeri pomppaa liian ylös. Näin voi tapahtua aterian jälkeen, mutta myös stressi nostaa verensokeria.

Korkeasta verensokerista vihjaavat väsymys, janon tunne, suun kuivuminen ja virtsaamistarpeen lisääntyminen.

Hyperglykemia voi johtaa kehon happamoitumiseen eli ketoasidoosiin. Tällöin hengityksessä on asetonin haju.

REAKTIIVISESTA HYPOGLYKEMIASTA

puhutaan, kun verensokeri syömisen jälkeen hyppää ylös ja sitten putoaa nopeasti. Olo tulee levottomaksi ja ärtyneeksi, jopa näköhäiriöitä ja sekavuutta saattaa ilmetä.

Herkkyys reaktiiviseen hypoglykemiaan on yksilöllistä terveillä ihmisillä.

SOKERIHEMOGLOBIINI

eli HbA1c-arvo kertoo siitä, kuinka paljon glukoosia on tarttunut veren punasolujen hemoglobiiniin.

Korkea sokerihemoglobiinin arvo nostaa vaaraa sairastua diabeteksen lisäsairauksiin, kuten sydän- ja verisuonitauteihin sekä munuaisten vajaatoimintaan, sillä verensokerilla on taipumus ”ripustautua” myös muihin kehon valkuaisaineisiin.

INSULIINISOKKI

tulee, jos verensokeri on pitkään ollut vaarallisen alhainen insuliinipistoksen seurauksena. Ihminen menettää silloin tajuntansa ja hänet pitää toimittaa välittömästi sairaalaan. Tajuttomalle ei saa laittaa suuhun mitään.

Ensiapuna voidaan käyttää pistoksensa annettavaa glukagonia, insuliinin vastavaikuttajaa, joka vapauttaa maksan verensokerivarastoja.

Asiantuntija: Johan Eriksson, professori, Helsingin yliopisto.

Artikkeli jatkuu alapuolella
Milloin verensokeri on normaali?
Terveys
Milloin verensokeri on normaali?
Vierailija

Mistä on kyse, kun verensokeri heittelee?

Verensokerin heittelystä pääsee eroon vähähiilihydraattisella dieetillä. Sopii hyvin myös sekä 1- että 2-tyypin diabeetikoille. Tieteellinen tutkimusaineito on kiistaton, vaikka ne suomessa uutisoinnista sensuroidaankin. On lisäksi hyvä muistaa, että maksa kyllä tuottaa loput elimistön mahdollisesti tarvitsemasta glukoosista ja diabeetikoilla hypot johtuvat aina liiasta lääkityksestä, ei liian vähäisestä hiilihydraatin syömisestä.
Lue kommentti
Kuva iStockphoto
Kuva iStockphoto

Olen lopettanut hormoniehkäisyvalmisteen pari kuukautta sitten, ja minulle on tullut rajuja mielialavaihteluita päivittäin. Saan todella herkästi raivokohtauksia. Voiko tämä edelleen johtua pillereiden lopettamisesta vai onko taustalla jotakin muuta?

Hyvin haitallisia oireita ehkäisypillereiden lopettamisesta ilmenee harvoin. Osa kokee kuitenkin harmillisia oireita, kuten kierron epäsäännöllisyyttä sekä muutoksia ihossa. Keho totuttelee uuteen hormonaaliseen tilanteeseen. Ehkäisypillerin käytön aikana hormonaalinen tilanne on tasainen, kun munarakkulan kasvu ja ovulaatio ovat estyneet. Pillerissä olevat hormonit korvaavat kehon omaa hormonituotantoa. Kun niiden käyttö lopetetaan, oma hormonitoiminta käynnistyy, mikä voi aiheuttaa erilaisia tuntemuksia.

Pillerin lopetuksen jälkeen oma kuukautiskierto käynnistyy, yleensä samanlaisena kuin ennen ehkäisyvalmisteen käyttöä. Yleisiä oireita kiertojen
käynnistyessä ovat muun muassa rintojen arkuus ja mielialanvaihtelu kierron vaiheiden mukaan. Myös hiustenlähtö tai karvan kasvun lisääntyminen voi liittyä ehkäisypillerien lopettamiseen, jos näihin oireisiin on ollut taipumusta ennen ehkäisyvalmisteen käyttöä.

Tavallisesti keho tottuu pian uuteen tilanteeseen. Ihan heti hormonaalisen lääkityksen lopettamisen seurauksena elimistön hormonitasot voivat olla hetken hyvinkin matalat, ennen kuin munasarjan oma tuotanto lähtee jälleen käyntiin. Matalat ja sen jälkeen tavallista enemmän vaihtelevat hormonitasot voivat aiheuttaa mielialanvaihteluita ja esimerkiksi päänsärkyjä.

Kysyjä ei kerro, ovatko vuodot käynnistyneet normaalisti. Jos oma kuukautiskierto ei palaudu normaaliksi kuuden kuukauden kuluessa pillereiden lopetuksesta, kannattaa hakeutua lääkärin vastaanotolle.
 

Aila Tiitinen
naistentautien erikoislääkäri

Kysy asiantuntijalta

Onko sinulla kysyttävää Hyvän terveyden asiantuntijoilta? Lue lisää Kysy asiantuntijalta –sivulta.